Terry Pratchett "Võlukunsti värv"Sülitades pistis Bravd mõõga tuppe. Harva tasus võluritega jännata, harilikult neil midagi mainimisväärselt väärtuslikku kaasas ei olnud.
"Ta laiab liiga palju mingi agulivõluri kohta," pomises ta.
"Sa ei mõista mõhkugi," ütles võlur roidunult. "Sind nähes läksin ma nii hirmu täis, et võttis põlved nõrgaks, aga täna õhtul olen ma juba hobuseannuses õudust maitsta saanud. Kui ma jälle toibunud olen, küll ma siis jõuan teid nagu kord ja kohus karta."

***
"On ta püromaan?" küsis Bravd viimaks.
"Ei," ütles Rincewind. "Mitte just seda. Ütleme lihtsalt, et kui äärmine ja täielik kaos oleks pikne, siis tema oleks nisuke vend, kes seisab äikese ajal mäe otsas, märg pronksturvistik seljas, ja kuulutab valju häälega, et kõik jumalad on kaabakad. Kas teil süüa on?"

***
Aga kuigi uus tuttav paistis malbe, õhkus temast midagi rahutukstegevat ning isegi surma ähvardusel poleks Hugh osanud öelda, mis see on. Mitte kaks lisasilma, kuigi ka need olid veidrad.

***
Withel ei vastanud. Ymori paremaks käeks olek tekitas tunde, nagu oleks sind lõhnastatud saapapaeltega hellalt surnuks piitsutatud.

***
Rincewind läks üle ülemborograavia keelele, vanglemeshtile, sumtrile ja isegi mustale oroogule - keelele, milles puuduvad nimisõnad ja on vaid üks omadussõna, ja seegi ropp. Kõik need võeti vastu viisaka mõistmatusega.

***
Võlurile tuli pähe üks võimalik seletus. "Ahhaa," ütles ta. "Te tulite siia, et teha kaupa palgasõduritega ("sõdalastega, kes võitlevad selle suguharu eest, mis pakub kõige rohkem piimapähklijahu")?"
"Ah ei. Ma tahan neid lihtsalt näha. Nii et saaksin koju minnes öelda, et olen neid näinud."
Rincewind arvas, et kohtumine enamikuga "Trummi" kundedest tähendanuks Kakslillele seda, et mehike ei jõuagi koju, kui ta just ei ela allavoolu ega juhtu sellest paigast mööda triivima.

***
Hingetult jõudis Rincewind "Katkise Trummi" juurde ning oleks äärepealt uksel kokku põrganud mehega, kes sealt, selg ees, välja kiirustas. Osaliselt oli mehe rutt tingitud odast, mis ta rinnust välja ulatus. Mees korises valjusti ja langes surnult võluri jalge ette. Rincewind piilus uksepiida tagant sisse ja hüppas kõrvale, kui raske viskekirves nagu nurmkana mööda vihises.

***
"Kes need mehed on?" küsis Kakslill.
"Ah, tead küll. Lihtsalt mehed," ütles Rincewind. Ning enne, kui ta pidama sai, võttis mingi igavlev ajukäär suu juhtimise enda kätte ja lisas: "Kui täpne olla, siis kangelased."

***
Seitsmekäelise Seki templi juures jõudis preestrite ja rituaalsete südamesiirdajate kiirkoosolek üksmeelele selles, et saja vaksa kõrgune Seki kuju on ühtekokku liiga püha, et temast võlupilte teha, aga pärast kahe rhinu maksmist jõudsid nad hämmastavalt kiiresti üksmeelele selles, et vahest polegi Ta nii püha.
Pikk sessioon Hooraaukude juures andis arvukalt värvilisi ja õpetlikke pilte, mida Rincewind ka arvukalt endale salaja jättis, et neid hiljem häirimatus üksinduses uurida.

***
Kakslill oli turist, esimene, keda Kettamaailmas oli nähtud. Rincewind jõudis otsusele, et turist tähendab idiooti.

***
Mõned mereröövlid said surematuks oma suurte kuritööde või hulljulgusega. Mõned said surematuks sellega, et ahmisid kokku suure varanduse. Kuid see kapten oli juba tükk aega tagasi otsustanud, et tema eelistab üldiselt surematuks saada surma vältides.

***
Asi polnud selles, et troll oleks olnud k o h u t a v. Läpatanud, kombitsatega koletise asemel, keda ta näha oli kartnud, nägi Rincewind küll üsna masajat, kuid sugugi mitte inetut vanameest, kes poleks millegi poolest silma hakanud ükskõik millise linna tänaval, eeldusel, et teised inimesed seal tänaval on harjunud nägema vanamehi, kes koosnevad ilmselt põhiliselt veest ja väga vähesel määral millestki muust. Otsekui oleks ookean otsustanud luua elu ilma kogu selle tüütu evolutsioonivärgita, vorminud lihtsalt osa endast kahejalgseks ja saatnud selle siis lirtsuvana kaldale kõndima.

***
"Ma loodan, et te ei kavatse meid vähemasti orjaks teha," ütles Kakslill.
Marchesa paistis olevat tõsiselt shokeeritud. "Kindlasti mitte! Kust te niisuguse mõtte võtsite? Teie elu Krullis kujuneb rikkaks, täisväärtuslikuks ja mugavaks..."
"Tore on," lausus Rincewind.
"...aga mitte väga pikaks."

edasi